IDPA (International Defensive Pistol Association – Międzynarodowe Zrzeszenie Pistoletu Obronnego) – jest organizacją strzelecką, której podstawą stanowi promowanie bezpiecznego i profesjonalnego użytkowanie broni krótkiej (pistolet, rewolwer, karabinek na amunicję broni krótkiej). IDPA uczy posługiwać się bronią przeznaczoną do samoobrony poprzez doskonalenie umiejętności w warunkach imitujących prawdziwe scenariusze obrony własnej z użyciem broni użytkowanej na co dzień.
Cztery podstawowe zasady bezpieczeństwa strzelca IDPA:
- Traktuj broń jak załadowaną.
- Nie kieruj broni w kierunku, który nie jest celem.
- Trzymaj palec poza językiem spustowym do czasu aż nie namierzysz celu.
- Rozpoznaj cel i co jest za nim.
Głównym celem sportu IDPA sportu jest sprawdzenie umiejętności strzelca – umiejętność bezpiecznego zachowania z bronią palną, szybkość i celność strzelania, umiejętność używania schronienia.
Unikalną i atrakcyjną cechą tego sportu jest, że sport jest skierowany do strzelca początkującego, mającego mniejsze doświadczenia strzeleckie, jak i również do bardzo doświadczonych, dla których IDPA jest poważnym i ciekawym wyzwaniem.
Tworząc omawiany sport dołożono wszelkich starań by zbliżyć go do każdego strzelca mającego minimalne wyposażenie i nie wymagać dużych inwestycji finansowych dla sprzętu sportowego.
IDPA trening/zawody (strzelanie według reguł IDPA) dąży do imitacji realnych sytuacji samoobronnych, co jest szczególnie ciekawe i użyteczne dla osób, które posiadają broń do samoobrony oraz dla pasjonatów sportu strzelania praktycznego, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności zachowania z bronią w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.
Na zawodach IDPA, uczestnicy są podzieleni do 6 dywizji według używanej broni:
- SSP (Stock Service Pistol Division – standardowy pistolet użytkowy): seryjna produkcja, nie mniejszy niż 9mm kaliber (9×19), 10 naboi w magazynku;
- ESP (Enhanced Service Pistol Division – ulepszony użytkowy pistolet): broń odpowiadająca wymaganiom dywizjonu SSP, ale z kilkoma zmianami opisanymi w regulaminie.
- CDP (Custom Defensive Pistol Division – niestandardowy pistolet obronny): broń kalibru .45 ACP, 7 lub 8 naboi w magazynku.
- CCP (Compact Carry Pistol Division – kompaktowy pistolet do ochrony): pistolet kompaktowy kalibru min.9x19mm, długość lufy 4 3/8ʺ.
- REV (Revolver Division – standardowy rewolwer użytkowy): seryjna produkcja, nie mniejszy niż 9mm kaliber ( .38 ), 6 naboi w bębenku.
- BUG (Back Up Gun Division – pistolet wsparcia): podstawą jest wielkość mieszcząca się w kategorii subcompact, długość lufy nie większa niż 3 1/2ʺ.
- SPD (Speciality Division – niestandardowa jak powyższe broń): broń krótka również do ochrony osobistej, skrytego noszenia o kalibrze mniejszym niż 9mm, z przyrządami optycznymi typu kolimator, laser. Dopuszczalne jest również (zgoda kierownika zawodów) używanie w klasie Junior pistoletów bocznego zapłonu.
- PCC (Pistol Caliber Carbine Division – karabinek kalibru pistoletowego) – zaliczają się karabinki na amunicję broni krótkiej.
Strzelcy, według ich umiejętności, są sklasyfikowani wg 5 klas:
- Novice;
- Marksman;
- Sharpshooter;
- Expert;
- Master.